MÖBLER / Kistor / Kista 3887722
nr 388 7722
Kista
1700-tal, längd: 133 (skador)
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
måndag 28 november 2005
300 kr
Pakistanska mattor
Tillverkningen av mattor i Pakistan började på samma sätt som i Indien och när landet skiljdes från Indien flyttade en stor del av mattknytarna, som var muslimer, över till den pakistanska sidan. De flesta fick arbete i Lahore och Karachi samtidigt som mattproduktionen fick stöd av staten i form av import av kvalitetsgarner.
Kista
nr 388 7722
Kista
1700-tal, längd: 133 (skador)
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 350 kr |
måndag 28 november 2005 |
Pakistanska mattor